Deltager man i konkurrencen varer aktiviteten i den indledende runde ca. 1 ½ time.
Opgaverne er delt op i fire dele. Allerførst er der en kort forundersøgelse på ca. 5 min. Derefter kommer en indledende opgaver, der skal besvares på 15 min.
Tredje del er en opgave, der er baseret på en case fra en virksomhed, hvor eleven skal finde løsningen på et konkret problem. Der gives 45 minutter til at løse denne opgave.
Fjerde del er en feedbackdel, hvor eleven skal vurdere en anden deltagers besvarelse af den samme caseopgave.
Bruger man caseopgaver fra tidligere år og dermed ikke deltager i konkurrencen, kan man naturligvis differentiere tidsforbruget. For alle opgaver ligger også kriterier til bedømmelse til brug for lærerens evaluering.
Aktuelt ligger der opgaver i fagene dansk, engelsk, matematik, biologi og historie tilbage til 2018. Følgende virksomheder er repræsenteret som casevirksomheder:
Dansk
- DR
- Salling Group
- Dansk Supermarked Group
Engelsk
- Dansk Videotekst
- EF – Education First
Matematik
- Salling Group
- ÅF (Ingeniør- og designvirksomhed inden for infrastruktur, energi, industri og digitale løsninger)
- Funday factory
Biologi
- Randers Regnskov
- Chokolade-fabrikken
- Novozymes
Historie
Tværfaglige
- Landbrug og Fødevarer
- Roskildefestival
- Smag på Aarhus